Šveicarijos Joninių maratono laureatams – medaliai, taurės, jėgos aitvarų pamokos, vėtrungės ir medus
Šešiolikmetis Lietuvos čempionas Džiugas Miškinis ir 56-erių trenerė iš Latvijos Ilzė Aigarė tapo absoliučiais 12-ojo Šveicarijos Joninių plaukimo maratono nugalėtojais. Apdovanojimai čia buvo įteikti ne tik greičiausiems, bet ir jauniausiam ir vyriausiam plaukikui bei dviem Jonams.
Jonavos rajone vykusiame pirmajame Kuršių marių plaukimo maratonų serijos etape iš viso susirinko 65 dalyviai nuo 15 iki 80 metų amžiaus, tarp jų ir žmonės su negalia. Plaukikai varžėsi trijose distancijose – 500 m, 2300 m ir 4600 m.
Kaip ir prognozuota, atkakliausia kova virė ilgiausiame nuotolyje, kuriame jėgas bandė 24 dalyviai. Distanciją per 57 min. 59 sek. įveikęs kaunietis Dž.Miškinis 55 sek. aplenkė praėjusių metų Kuršių marių plaukimo maratonų „Super Grand Prix“ įskaitos laimėtoją, vienintelį pasaulio veteranų plaukimo čempioną iš Lietuvos vilnietį 33 metų Edgarą Šturą. Trečias finišavo 17-metis kaunietis Eimantas Šiburkis (1 val. 4 min. 57 sek.)
16-metis už dvigubai vyresnį varžovą buvo greitesnis ir šiemet gegužę Klaipėdos baseine vykusio Lietuvos čempionato 1500 m distancijoje – Dž.Miškinis iškovojo auksą, E.Štura – sidabrą. Trečias tąsyk buvo daugkartinis šalies čempionas ir rekordininkas Povilas Strazdas. Jis buvo užsiregistravęs ir į Šveicarijos Joninių maratoną, tačiau jame nestartavo.
Moterų varžybų absoliučios nugalėtojos titulas atiteko I.Aigarei. Netrukus po finišo latvė išskubėjo namo, nes šeštadienis, kai vyko maratonas Šveicarijos tvenkinyje, Latvijoje buvo darbo diena, atkelta iš šios savaitės dėl kaimyninėje šalyje vienos svarbiausių švenčių Joninių.
Kuršių marių plaukimo maratono etapuose absoliučios įskaitos rezultatai skaičiuojami pagal Pasaulio plaukimo federacijos (FINA) sistemą, kuri leidžia sulyginti įvairių amžiaus grupių plaukikų galimybes.
Plaukimo trenere dirbanti rygietė 5 km įveikė per 1 val. 13 min. 55 sek. ir pagal FINA sistemą surinko net 4083 taškus. Vyrų nugalėtojas Dž.Miškinis pelnė 2728 taškus.
Antra ilgiausioje moterų distancijoje buvo 17-metė Kamilė Ilijonskytė (1 val. 14 min. 53 sek.), trečia – 56-erių Ramona Krankalytė (1 val. 32 min. 0,5 sek.).
2300 m nuotolyje greičiausia buvo 17-metė Patricija Gudlevičiūtė (37 min. 50 sek.), bet ne mažiau džiaugėsi ir antrąją vietą iškovojusi 15 metų Deimantė Janišiūtė (38 min. 30 sek.). Nes ji pagal FINA sistemą surinko 1672 taškus ir 75 taškais pranoko aukso medalio laimėtoją.
Tad būtent D.Janišiūtei ir taip pat 15-mečiui Aidui Matekoniui (2154 taškai) atiteko išskirtiniai prizai, skiriami geriausiems jauniesiems (iki 24 m.) plaukikams – jėgos aitvarų valdymo pamokos Kintų kaitų klube.
A.Matekoniui (31 min. 28 sek.), 2300 m distancijoje nusileidusiam tik 18-mečiui Jokūbui Jankauskui (30 min. 29 sek.; 2141 taškas) buvo įteiktas ir jauniausio Šveicarijos Joninių maratono dalyvio prizas.
Vyriausio dalyvio apdovanojimus – taurę ir kitąmet maratone pasiryžusio dalyvauti bitininko Sigito Šveicarijos pievų medaus – atsiėmė 80 metų Stasys Grigas iš Marijampolės, šįkart plaukęs 500 m. Šiame visuotiniu vadinamame plaukime greičiausiai finišavo Remigijus Kabečius.
Atskirose amžiaus grupėse nugalėtojais taip pat tapo: 2300 m distancijoje – Renata Gadliauskienė, Anžela Kovalenko, A.Matekonis, Žygintas Juozas Ramanauskas, Ramūnas Jankauskas, Marius Jankauskas, Sigitas Katkevičius, Jonas Mickeliūnas, 4600 m distancijoje – R.Krankalytė, Vaidotas Gumbis, Arlandas Juodeška.
„Jautėsi, kad nemažai dalyvių varžybose dalyvavo po labai ilgos pertraukos, todėl rinkosi trumpesnes distancijas. Todėl negaliu nenusilenkti Eduardui Klimentjevui. Šis praeityje žinomas plaukikas, dabar turintis negalią, ryžosi plaukti 2300 m ir sėkmingai įveikė nuotolį. Žmonės su tokia negalia retai plaukia tokias distancijas“, – teigė Kuršių marių plaukimo maratono seriją rengiančios Kauno plaukimo federacijos prezidentas A.Juodeška. Jis pats šįkart įveikė 4,6 km.
1985 m. pasaulinės Universiados sidabro ir bronzos laimėtojas, SSRS Tarptautinė klasės sporto meistras E.Klimentjevas 2008 m. pateko į automobilių avariją ir neteko kairės rankos, mėnesį išbuvo komos būsenoje. Bet skaudi nelaimė nepalaužė atleto ir jis grįžo į plaukimą, nuolat dalyvauja varžybose.
Šveicarijos plaukimo maratone simbolinės vėtrungės artėjančių Joninių proga įteiktos varžybų teisėjui Jonui Malinauskui ir vyriausiam 2300 m distancijos plaukikui 70 metų Jonui Mickeliūnui.
Visiems dalyviams atiteko Šveicarijos Joninių maratono įveikimo sertifikatai, marškinėliai, o po finišo jų laukė šašlykas. Survilų sodyboje ant tvenkinio kranto, kur vyko varžybų uždarymas, išsaugoję jėgų dalyviai ir juos atlydėję artimieji ar draugai išbandė basakojų taką, žaidė tinklinį ir diskgolfą.
Antrasis Kuršių marių plaukimo maratonų serijos etapas vyks liepos 6-ąją, Valstybės dieną, Lampėdžiuose. Čia bus surengtas 20-asis Karaliaus Mindaugo plaukimo maratonas, kuriame kova vyks 500 m, 2 km ir 4 km distancijose.
Seriją vainikuos 4-asis Kuršių marių plaukimo maratonas liepos 17 d. Kuršių mariose. Čia plaukikų lauks 2 km, 5 km, 10 km ir 25 km distancijos. Pastarojo nuotolio varžybos Lietuvoje rengiamos pirmą kartą.
Atsiradus ketvirčio šimto kilometrų nuotoliui šiemet pirmą kartą bus varžomasi „Mega Grand Prix“ įskaitoje. Joje bus skaičiuojami Šveicarijoje 4,6 km, Lampėdžiuose 4 km ir Kuršių mariose 25 km įveikusiųjų rezultatai.
Kaip ir pernai, „Super Grand Prix“ įskaitoje rungsis 4,6 km, 4 km ir 10 km nuotolių dalyviai. „Grand Prix“ įskaita skirta plauksiantiems 2,3 km Šveicarijos tvenkinyje, 2 km Lampėdžio ežere ir 2 km Kuršių mariose.
Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra.