Plaukimo meistrų varžybose ant garbės pakylos kopė ir olimpietis

Plaukimo meistrai nepasidavė koronavirusui – nors ir pusmečiu vėliau nei planuota, Palangoje surengtos tradicinės, jau 25-osios Vytauto ir Vytauto Katkevičių atminimo taurės „Supermasters“ varžybos bei antrasis Eurazijos čempionatas.

Palangos baseine susirinko 65 dalyviai. Tarp jų buvo ir gerai žinomų veidų – ant garbės pakylos kopė ir vienintelis pasaulio veteranų plaukimo čempionas iš Lietuvos Edgaras Štura, ir buvęs olimpietis plaukikas, dabar – Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas. Pastarasis iškovojo auksą 45-49 m. amžiaus grupės 50 m rungtyje nugara ir sidabrą 50 m rungtyje peteliške.

Kartu su sveikaisiais lenktyniavo ir neįgalieji sportininkai.

Šios varžybos turėjo vykti kovo mėnesį, planuota sulaukti daugiau nei 200 dalyvių iš keliolikos šalių, tačiau karantinas privertė keisti planus.

„Gaila, kad šįsyk nepavyko surengti tarptautinių varžybų – pandemija užkirto kelią užsienio sportininkams. Nes pernai Vilniuje vykusiose analogiškose varžybose sulaukėme net 250 plaukikų iš 13 šalių. Bet, manau, svarbiausia, kad varžybas iš viso surengėme. Tie, kas atvyko, buvo labai patenkinti“, – teigė varžybas rengusios Kauno plaukimo federacijos prezidentas Arlandas Antanas Juodeška.

„Supermasters“ varžybose absoliutūs nugalėtojai ir prizininkai paaiškėjo susumavus penkių rungčių – 50 m plaukimo laisvuoju stiliumi, nugara, krūtine ir peteliške bei 100 m kompleksiniu būdu – rezultatus, suskaičiuotus pagal Tarptautinės plaukimo federacijos „Supermasters“ sistemą, sulyginančią įvairaus amžiaus plaukikų galimybes.

Be to, specialūs prizai skiriami 50 m krūtine rungties nugalėtojams 25-29 m. ir 50 m laisvuoju stiliumi 45-49 m. amžiaus grupės nugalėtojams. Šiuos prizus įsteigė Katkevičių šeimyna.

Simboliška, kad „Supermasters“ varžybų absoliučioje įskaitoje triumfavo Katkevičių šeimos atstovas, medikas Sigitas Katkevičius. Antrąją vietą užėmė Vedestas Šefleris, trečiąją – Tomas Žemaitis, ketvirtąją – E.Štura, penktąją – Pavelas Protaščiukas, šeštąją – A.A.Juodeška.

Tarp moterų nugalėjo Monika Poškienė, toliau išsirikiavo Renata Gadliauskienė, Aušra Gardžiulienė ir Lolita Zemlienė.

50 m distanciją krūtine 25-29 m. grupėje greičiausiai įveikusiam Aleksandrui Fedosejevui ir 45-49 m. amžiau grupės nugalėtojui 50 distancijoje laisvuoju stiliumi V.Šefleriui atiteko nusipelniusios plaukimo trenerės, šiemet 95 metų sulaukusios Leonoros Katkevičienės medaliai ir diplomai.

Vyriausių varžybų dalyvių taurės įteikti Aleksandrai Ylienei (gimusi 1948 m.) ir Anatolijui Nikitinui (1940).

Vytautas Katkevičius vyresnysis – žinomas visuomenės veikėjas,  architektas, daugkartinis Lietuvos čempionas, plaukimo teisėjas, Kauno plaukimo federacijos prezidentas. 1970 m. suprojektavo ir aktyviai dalyvavo statant Kauno „Vilijos“ baseiną, kuriame jo žmona L.Katkevičienė treniravo daugelį Lietuvos garsių plaukikų, tarp kurių buvo ir jos vaikai Vytautas, Sigitas ir Eglė. Pagal tą patį projektą pastatyti Šiaulių ir Klaipėdos 25 m plaukimo baseinai.

Tačiau negailestinga mirtis nusinešė abiejų Vytautų gyvybes. Jaunesnysis Vytautas, Lietuvos čempionato nugalėtojas ir prizininkas, TSRS sporto meistras, žuvo tarnaudamas sovietų armijoje, nesulaukęs nė trisdešimties, o vyresnįjį Vytautą pakirto liga jam nesulaukus penkiasdešimties.

Sumanymas pagerbti Lietuvos plaukimui svarbius asmenis sprinto varžybomis 2007 m. kilo žmonai ir mamai L. Katkevičienei, Lietuvos nusipelniusiai plaukimo trenerei, aktyviai veteranų sporto propaguotojai ir dalyvei. Ši plaukimo trenerė ne tik išugdė aštuonis TSRS sporto meistrus bei daugkartinius Lietuvos plaukimo čempionus, bet ir pati iki 2016m. dalyvavo veteranų plaukimo varžybose. 

2007 m.pirmą kartą surengtose V. ir V. Katkevičių atminimo varžybose susirinko vos 35 dalyviai, sukviesti draugiškam pasivaržymui 50 m distancijose. Dalyvavo ne tik Kauno, bet ir Vilniaus plaukimo veteranai. V. ir V. Katkevičių taurės varžybos tapo populiarios dėl savo trumpumo, paprastumo ir draugiškos atmosferos, kuri būdavo palaikoma ir po varžybų.

 Po truputį varžybų geografija plėtėsi. Į taurės varžybas atvykdavo plaukimo veteranų klubai ir Šiaulių, Klaipėdos ir kitų miestų. Atsirado starto mokestis, susikūrė organizacinis komitetas, varžybos buvo įtrauktos į plaukimo veteranų varžybų kalendorių. Dėl paprastos varžybų schemos ir vykdymo laiko, jas atrado ir užsienio veteranų plaukimo klubai.

Varžybų dalyvių skaičiui artėjant prie 100, organizaciniam komitetui, sudarytam iš L.Katkevičienės ir kelių artimų bičiulių, tapo nepakeliama ir varžybų organizavimą 2015 m. perėmė Kauno plaukimo federacija.

Nuo 2016 m. V. ir V. Katkevičių taurės varžybos pavirto tarptautinėmis. Nuo 2017m. pakeistas formatas – jos tapo daugiakovės varžybomis. Nugalėtojai išaiškinami susumavus visų penkių rungčių – 50 m visais stiliais ir 100 m kompleksiniu būdu – rezultatus pagal tarptautinę taškų skaičiavimo lentelę.

Pradėjus organizuoti daugiakovės varžybas, aktyvių Kauno plaukimo federacijos prezidento A.A.Juodeškos pastangų dėka nuo 2017 m. varžybos tapo Baltijos šalių daugiaetapėmis varžybomis „Supermasters“.

Tai buvo paskutinės šį sezoną Kauno plaukimo federacijos surengtos varžybos. Rekordinius dalyvių skaičius šiemet sutraukė šios federacijos rengtas Kuršių marių plaukimo maratonų serija atviruose vandens telkiniuose: Šveicarijos Joninių maratonas, Lampėdžių Karalius Mindaugo maratonas ir Kuršių marių maratonas.

„Kitiems metas turime dar daugiau planų. Tačiau viskas priklausys nuo to, kaip pasaulis tvarkysis su koronavirusu ir kaip pasitiksime pavasarį. Viliamės, kad baseinai žiemą nebus uždaryti ir galėsime treniruotis“, – kalbėjo A.A.Juodeška.

Varžybų rezultatai – Supermasters 2020

Varžybų rezultatai – Eurazija 2020

NUOTRAUKOS

VIDEO