„Platelle–2022” plaukimo maratone dalyvavo beveik 100 įvairaus amžiaus plaukimo entuziastų

Puikiu oru vykusiame tradiciniame jau 41-ajame plaukimo maratone Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris” prizams laimėti „Platelle–2022” dalyvavo beveik 100 įvairaus amžiaus plaukimo entuziastų.

„Mažojo maratono“ dalyviai atskirose grupėse įveikė 1,8 km, o „Didžiojo maratono“ – 3,5 km distancijas. Senjorai ir neįgalieji galėjo išbandyti jėgas 300 m, o vaikai ir senjorai – 100 m distancijose.

Renginį paįvairino smiginio varžybos, daug emocijų kėlė 38 kg statinės nešimas. Nugalėtojus apdovanojo Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis ir „Žalgirio“ draugijos prezidentas Algis Bronislavas Vasiliauskas.

„Sportas, fizinis aktyvumas, ypač sudėtinė jo dalis plaukimas, suteikia galimybę visiems džiaugtis gyvenimu, bendrystei, pažinimui, draugystei ir sporto plėtrai“, – per atidarymą akcentavo draugijos vadovas ir plaukikams linkėjo greitų sekundžių, teisėjams – darnaus ir sklandaus darbo, o gelbėtojams – kuo mažiau vargo.

Šių varžybų iniciatorius, žinomas Lietuvos žurnalistas, dirbęs „Respublikos“, „Dienos“ ir Plungės „Kibirkšties“ laikraščiuose, rašytojas, kraštotyrininkas plungiškis Eugenijus Bunka įsteigė savo gamybos originalų prizą iš toliausiai atvykusiam dalyviui – molėtiškiui Mindaugui Liubinui. Šis prizas padarytas iš tilto, kuris jungė pilies salą su Šventorkalniu, sijos gabaliuko, ir iš plytos, buvusios pilies salos pamatuose.  

„Tiems dalykams – daugiau kaip 500 metų, juos gavau iš čia besidarbavusių archeologų. Tokį prizą pagaminu kasmet ir jį įteikiu iš toliausiai atvykusiam plaukikui. Idėja surengti Platelių plaukimą man gimė 1982 metais. Tada į svečius atvažiavo gerai plaukiantis mano pusbrolis, kurį visi vadindavo Lydeka, ir draugas iš Maskvos.

Ant kranto stovėdami, jie susiginčijo, kuris greičiau nuplauks iki salos ir sugrįš atgal. Tada dirbau Plungės „Kibirkšties“ laikraščio redakcijoje ir tuomečiam redaktoriumi pasiūliau surengti tas varžybas. Jose buvo kovojama dėl laikraščio prizo. Tuometis Plungės rajono „Nemuno“ tarybos pirmininkas Benas Čiutys sutvarkė techninę plaukimo dalį.

Ilgainiui plaukimas pakliuvo į labai geras rankas – jas pradėjo organizuoti „Žalgirio“ sporto draugija su Platelių jachtklubu. Nežinau, ar Lietuvoje rengiama daugiau plaukimo varžybų, kurios be pertraukos vyktų 41 metus.

Labai džiaugiuosi, kad maratonas prigijo ir kasmet įgyja vis didesnį pagreitį. Plateliams plaukimo maratonas tapo neeiliniu įvykiu, ypač pagyvina miestelio gyvenimą“, – kalbėjo E. Bunka. Jis maratono dalyviams linkėjo gero plaukimo ir sėkmingo sugrįžimo.     

Maratone buvo galima pamatyti nemažai žinomų veidų. Tarp jų – SSRS plaukimo čempionatų sidabro ir bronzos medalių laimėtoją vilnietę Aiškutę Buzelytę, kuri dalyvavo „Mažajame maratone“. Kaip ir praėjusiais metais, ji 55-64 metų grupėje užėmė antrą vietą (27 min. 50 sek.), tepralaimėjo klaipėdietei Aidai Vilimienei (25:50).  

Šioje vyrų amžiaus grupėje 28 kartą jėgas bandė šio renginio vienas rėmėjų, bendrovės „Elekromontuotojas“ direktorius Rolandas Steponas Bankauskas, kurį plaukimu sudomino dabartinis Kauno plaukimo mokyklos vandensvydžio treneris Artūras Šimanskas, irgi lenktyniavęs Plateliuose.

„Mažajame maratone“ jėgas bandė šių varžybų diktorius, Plungės sporto ir rekreacijos centro direktorius Alvydas Viršilas, o 300 m distanciją įveikė plaukimo maratonų organizatorius, Kauno plaukimo federacijos prezidentas Arlandas Juodeška.

Didelio dėmesio susilaukė visuose „Platelle maratonuose“ dalyvavęs Marijampolės „Torpedos“ klubo narys, 74 metų Antanas Guoga, kuriam šiemet tai buvo pirmasis plaukimo maratonas. „Mano sveikata kasmet silpnėja, sunki liga progresuoja, šiemet numečiau 10 kg svorio. Tačiau į maratoną Plateliuose negalėjau neatvykti, šio renginio  labai laukiau.

Labai norėčiau, kad po mirties mano kūnas būtų atiduotas į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Patologinės anatomijos kliniką, kad studentai galėtų mokytis, o kai jiems kūnas bus nereikalingas, tegul sudegina.

Būtų viršūnė, jei mano pelenai būtų išbarstyti Platelių ežere, kuriame įveikiau savo pirmąjį ir 100-ąjį maratonus, patyriau daug emocijų ir džiaugsmo akimirkų. Kaip prisimenu, siekdamas įveikti 100-ąjąį maratonų, Lenkijoje per vienerius metus vasarą forsavau save ir plaukiau 9 ar 10 maratonų“, – prieš startą kalbėjo A. Guoga.   

Dabar jis laimėjo savo amžiaus grupės varžybas, tačiau nebuvo  maratono vyriausias dalyvis vyrų grupėje. Prizą pelnė kitas marijampolietis  Stasys Grigas, bandęs jėgas grupėje, kuriems daugiau kaip 75 metai.

Moterų grupėje vyriausia dalyvė – 61-erių kaunietė Jolanta Kozak. „Dar visai jauna, o jau vyriausia. Sunku ir įsivaizduoti“, – gavusi prizą šypsojosi Jolanta.  

„Didžiajame maratone“ dalyvavo tik prieš savaitę Kintuose finišavusių Kuršių marių plaukimo maratono trijų etapų serijos varžybų laimėtojas „Super Grand Prix“ vyrų įskaitoje, Kaišiadorių plaukimo meistrų sporto klubo „Ilgaplaukiai“ prezidentas ir asmeninis plaukimo treneris Vaidotas Gumbis.

„Per savaitę nesiilsėjau, kiekvieną dieną treniravausi savajame Statkūniškio ežere, kuris yra prie pat mano senelių sodybos. Vos sugrįžęs iš Kintų, jau kitą dieną nuplaukiau 1,5 km, o vėliau distanciją ilgindavau iki 3 km.

Šis sezonas man labai sėkmingas, Kuršių maratono „Super Grand Prix“ nugalėtoju tapau pirmą kartą, anksčiau vis pralaimėdavau vilniečiui Edgarui Šturai. Praėjusiais metais pavyko laimėti „Platelle“ maratoną, tačiau šiemet plauksiu laisviau, nes prieš akis – dar Sudeikių ir Vilniaus maratonai, kitos varžybos“, – pasakoja 56 metų V. Gumbis. 45-59 metų sportininkų grupėje jis tapo nugalėtoju (44:06,4), o absoliučioje įskaitoje pasiekė antrą rezultatą.    

Kaišiadorietis savo iniciatyva įgyvendina projektą „Atrasti. Pažinti. Perplaukti“ ir jau šį trečiadienį vėl plauks per žoles viename iš ežerų Kaišiadorių rajone.

Moterų grupėje „Didžiajame maratone“ su lygių neturėjo 17-metė kaunietė Kamilė Ilijonskytė (44:20,2). Pas trenerį Lauryną Svipą devintus metus pratybas lankanti sportininkė specializuojasi 1500 m distancijos plaukime. 

Ji – Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjaus moksleivė, praėjusių metų Lietuvos moterų vicečempionė trumpajame baseine.

K. Ilijonskytė trečius metus dalyvavo Platelių maratone ir visus kartus nugalėjo.

„Man patinka maratonai, juose galima ugdyti ištvermę, pakovoti pačiai su savimi. kad gali tiek daug nuplaukti.

Ežeruose man smagiau plaukti nei baseinuose. Šiemet dalyvavau Šveicarijos, Lampėdžių maratonuose.

Per ilgųjų nuotolių varžybas dažnai tenka pakovoti su Vaidotu Gumbiu, dabar su juo beveik kartu finišavome: jis buvo antras, o aš tarp vyrų – trečia.

Šiemet dar norėčiau laimėti Sudeikių plaukimo maratoną, gerai pasirodyti Vilniaus maratone“, – savo planus atskleidė kaunietė. 

Du kartus į startą stojo Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijoje vienuoliktą klasę lankysiantis 17-metis Matas Kairys.

Dalyvaudamas „Mažajame maratone“ jis finišavo pirmas, tačiau tuoj pat pradėjo galvoti, ar iš tikrųjų nuplaukė tiek, kiek reikėjo.

Abejojo ne veltui, nes tuoj pat paaiškėjo, kad jis įveikė ne visą distanciją ir varžybų teisėjų buvo diskvalifikuotas.

Pirmą sykį Platelių maratone dalyvavęs sportininkas labai išgyveno šią nesėkmę, nes su tėvais iš Vilniaus važiavo daugiau nei 300 km ir liko be nieko.

Verslo srityje dirbantis jo tėvas Marius Kairys matė, kad sūnus  distanciją įveikė per greitai ir suprato, kad kažkur įvyko klaida.

„Gavęs gerą pamoką sūnus nutarė ištaisyti savo klaidą, tapti stipresniu ir užsiregistravo dalyvauti „Didžiajame maratone“. Netgi iš padarytų klaidų galima tapti stipresniu nei jas padaręs“, – kalbėjo plaukiko tėvas.    

Dideliam jo džiaugsmui, Matas pirmasis finišavo ir „Didžiajame maratone“, pasiekęs absoliučiai geriausią rezultatą (39:10,8).

„Plaukioju jau aštuntus metus, mane tobulina treneris Kęstutis Steponavičius.

Varžyboms buvau gerai pasirengęs, neseniai sėkmingai rungtyniavau Kaune.

Labiausiai patinka varžytis 100 m ir 200 m distancijose laisvuoju stiliumi. Platelių plaukimo varžybomis baigiau savo sezoną, dabar lauks poilsis.

Didžiausiai mano svajonė – patekti į olimpines žaidynes“, – pasakojo M. Kairys.

17-24 metų vyrų grupėje  „Mažojo maratono“ distancijoje greičiausias buvo šiaulietis Jokūbas Jankauskas, pasiekęs absoliučiai geriausią rezultatą – 20:26,7.

Šiemet jis baigė Šiaulių Didždvario gimnaziją ir žada studijuoti Amerikoje, Kentukio universitete.

Dešimtus metus plaukimą lankantis sportininkas karjerą pradėjo pas trenerį Andrių Bičkų, po to prisijungė Dovilė Pocienė, o šiemet jį tobulina Paulius Povilionis.

„Dažniausiai plaukioju 100 m ir 200 m nuotolius nugara ar kompleksiniu būdu.

Šiose varžybose dalyvavau ne pirmą kartą, bet nugalėjau tik dabar. Distancijoje nebuvo labai sunku, gerai jaučiausi“, – įspūdžiais pasidalijo  J. Jankauskas.

„Mažojo maratono“ distancijoje 45-54 metų grupėje  nugalėtoja tapo kaunietė Renata Gadliauskienė (29:50,9), o jos sūnus 15-metis Jonas Kipras Gadliauskas tarp vyrų pasiekė absoliučiai trečią rezultatą (20:56,6), o iki 17 metų grupėje tapo vicečempionu.

„Sūnus plaukioja aštuntus metus, pelno medalių. Mūsų šeimoje – du krepšininkai ir du plaukikai.

Aš ir jonas Kipras – plaukikai, o vyras ir dar vienas sūnus Vaidotas – krepšininkai. Sūnus  dabar atstovauja vienam Graikijos klubų.

Sportavo ir mano tėvas Kęstutis Dzedulionis, kuris irklavo aštuonvietę ir  tapo SSRS irklavimo čempionas“, – pasidžiaugė R. Gadliauskienė.

Kiti nugalėtojai

„Mažasis maratonas“ (1,8 km)

Absoliučia ir iki 17 metų nugalėtoja tapo kaunietė Martina Rutkauskaitė, o atskirose grupėse nugalėjo šiaulietės Gabija Daukšaitė, kaunietės Tomaitė Laura Svipienė ir Ieva Karpavičiūtė.

„Didysis maratonas“ (3,5 km) – nugalėjo šiaulietė Aušra Grabauskienė ir kaunietė  Jolanta Kozak.

Vyrai

„Mažasis maratonas“

Kauniečiai Gvidas Marčiulionis, Rimantas Bartuška, Pavelas Protaščiukas  ir Erikas Aukštikalnis, šiauliečiai Jokūbas Jankauskas ir Marius Jankauskas, marijampoliečiai Antanas Guoga ir Stasys Grigas.

„Didysis maratonas“ – vilnietis Arvydas Šrubėnas.