Pirmasis tarptautinis 100-mečio Kuršių marių maratonas KMM-2018

,,Jei manai, kad gali tai padaryti – vadinasi tikrai gali. Bet jei manai, kad negali – irgi esi teisus” (aut. Mary Kay Ash).

Nežinau kiek žmonių tikėjo, kad garsiai išsakyta Kauno plaukimo federacijos prezidento, plaukimo veterano, LR rekordininko Arlando Juodeškos mintis, jog reikia atgaivinti Kuršių marių maratoną taps kūnu.
Šiandien nėra nei vieno žmogaus kuris tuo netiki, nes tai įvyko, visi tapšnoja per petį, giria, dėkoja…

Galima suprasti, kiek organizatoriams teko praeiti sienų, kiek išgirsti ,,ne“, tačiau tai įvyko. Jeigu manęs paklaustų, ar aš tikėjau, kad tai bus padaryta?,- ne, bet labai palaikiau. Šiandien visi iškelti tikslai yra įgyvendinti.
Taigi 2018 m. liepos 14 d. Ventainės sodyboje rinkosi tie kas savimi tikėjo bei tie kas jais tikėjo. 9 ryto susirinko didžiojo maratono (10 km.) plaukikai, organizatoriai, teisėjų komanda, plaukikų šeimos, draugai, plaukikus lydintis personalas žurnalistai. Buvo registruoti 25 plaukikai iš Rusijos, Lenkijos, Latvijos, Batarusijos, Estijos, Lietuvos. Didžiajame 10 km. maratone dalyvavo 20 vyrų ir 5 moterys. Šie plaukikai turėjo pateikti oficialų dokumentą , kuris patvirtintų 5 km. pasiektą rezultatą ir gauti sutikimą iš organizatoriaus dėl leidimo dalyvauti KMM 2018. Išklausę instruktažą, išsidalinę atributiką, reikalingas plaukimui priemones, susipažinę su lydinčiaisiais, 10 val. buvo išplukdinti plaukimo dalyviai teisėjai/gelbėtojai/lydintys asmenys iš Ventainės prieplaukos į startą, Lydumo ragą. Amžiaus grupės suskirstytos iki 45 metų ir daugiau nei 45 metai.

Šeimos nariai, draugai atsisveikino, o jų veiduose matėsi jaudulys, kaip ir besišypsančių bei juokaujančių plaukikų veiduose galėjai pamatyti nerimą. Juk nei vienas iš jų dar to nedarė. Jeigu ir buvo plaukusių tokį atstumą, tai baseine arba kitame atvirame vandenyje, o Kuršių marios dar nebuvo bandytos nei vienam plaukikui, kuris dalyvavo tądien. Oras (apie 23 laipsnius), vandens temperatūra (19-21) , vėjo kryptis (į nugaras) buvo palankūs plaukikams, tačiau labiausiai gasdino bangavimas. Jeigu plaukimo pradžioje bangos buvo vos juntamos, vėliau bangavimas buvo iki 70 cm.
12 val. startas duotas, visi plaukikai tvarkingai ir ramiai pajuda tikslo link, jie tikrai nesuvokia kas jų laukia, jie pilni nerimo, noro, entuziazmo. Norima pažymėti, kad lydinčių ekipažų gretose buvo ne mažiau nusipelnusių plaukikų, kai kurie plaukikai turėjo savo palydas/palaikymo komandas. Reikalui esant plaukikai galėjo sustoti, atsigerti, pasistiprinti, tačiau mano žiniomis, tik kaip kurie buvo sustoję ties 5 km. Plaukimo eigoje dalyviai pasiskirstė grupelėmis, kadangi išsiskyrė plaukimo grečiai.

Kol plaukė didžiojo maratono didvyriai, mažojo (2 km. ) dalyviai rinkosi registracijai Kintuose, kur ir vėliau finišavo 10 km. plaukikai. Čia registravosi bei 2 km. išplaukė 27 dalyviai, iš kurių jauniausias (plaukė pirmąjį savo gyvenime maratoną) buvo Jonas Kipras Gadliauskas iš Kauno (11 metų), o vyriausias plaukikas iš Marijampolės Stasys Grigas 77 metų. Mažajame maratone dalyvavo 9 moterys ir 18 vyrų. Startas buvo duotas 13 val. Čia plaukikai saugiai, netoli kranto plaukė 1 km. pirmyn ir 1 km. atgal. Pirmoji distanciją įveikė Paulina Pekūnaitė iš Klaipėdos.
Pabaigę 2 km. distanciją plaukikai, plaukikų draugai, šeimos, rajono gyventojai laukė kulminacijos – grįžtančių didvyrių. Laukimas neprailgo, nes visi vaišinosi nuostabia karšta žuviene, gėrimais, šašlykais. Pirmą dalyvį parpllukdė valtis, plaukikas skundėsi sušalimu, jam buvo suteikta pirmoji pagalba. Reikia pažymėti, kad sportininkas vilkėjo ne hidrokostiumą (hidrokostiumais buvo leista naudotis). Dar viena nebaigusi distancijos buvo mergina, tačiau jai pritrūko tik 2 km., tačiau kitais metais ji žada dar stipriau ruoštis ir vėl bandyti įveikti šią trasą.

Visi kiti 23 dalyviai 10 km. įveikė! Kad ir kaip buvo jiems sunku: sutrauktos kojos, dantis ant danties neužėjo, kiti vos laikėsi ant kojų, stojosi ir vėl griuvo atgal į vandenį, dažnam reikėjo padėti nusirengti, tačiau nei vienam dalyviui rimtesnės medikų pagalbos neprireikė, o svarbiausia jie visi šypsojosi, o kaip šypsojosi bei džiaugėsi jų artimieji bei visi susirinkusieji! Buvo daug ovacijų, apsikabinimų.
Pirmasis 10 km. tikslą pasiekė Štura Edgaras iš Vilniaus, jo laikas 2:17:04,8 (amžiaus grupė iki 45 metų) . Iš moterų pirma buvo latvė Medhe Baiba – 2:39:25,2 (iki 45 metų). Vyresniųjų amžiaus grupėje nugalėtoja Aigare Ilze iš Latvijos, nugalėtojas iš Lenkijos Monszak Gregor. Svarbu pažymėti, kad antras vyresnių grupėje buvo žymus lenkų plaukikas, kuriam šiemet suėjo 60 metų Gabiec Mariusz.

Visi dalyviai šiek tiek pailsėję, sočiai pavalgę, apšilę buvo pakviesti į Marių šventę, kur laukė apdovanojimai ir kitos linksmybės. Tikrai retai kada tenka plaukikams garbė lipti ant didžiųjų scenų, o čia teko! Kintų miestelio centre vyko amatininkų mugė, koncertas. Į smagią šventę įsiliejo ir maratonų dalyviai, kur renginio vedėjo visi nugalėtojai bei prizininkai buvo kviečiami ant didžiosios scenos ir garbingai buvo apdovanoti išskirtiniais medaliais bei taurėmis. Kiekvienas maratono dalyvis gavo marškinėlius, diplomą, plaukimo kepurytes su Kuršių marių maratono atributika. O toliau – šventė, koncertas, šokiai, o švęsti tikrai buvo ką!
Visi dalyviai nuoširdžiai dėkoja organizatoriams ir visiems prisidėjusiems prie šios šventės. O svarbiausia dėkokime patys sau, kad mes kartu visa tai padarėme. Laukiame kitų startų, kitų iššūkių, nes žmogaus galimybės neribotos, nebent mes patys susigalvojame sau ribas. Reikia tik daug noro, geranoriškumo ir visi tikslai bus pasiekti!

Straipsnį parengė Renata Gadliauskiėnė. Ačiū.

Rezultatus galima rasti: Kursiu rezultatai2018