Pasaulio plaukimo veteranų čempionate laimėti aukso medaliai

XIII FINA Pasaulio plaukimo veteranų čempionatas

Daugiau kaip savaitę (nuo liepos 30 iki rugpjūčio 7d), Geteborge (Švedija) vyko XIII plaukimo veteranų pasaulio čempionatas. Pasaulio čempionatus vykdo tarptautinė pasaulinė plaukimo federacija FINA. Ji vienija 4 sporto šakas: plaukimą, dailųjį plaukimą, šuolius į vandenį ir vandensvydį.

Šiame čempionate dalyvavo Lietuvos plaukikai, šuolininkai į vandenį ir vandensvydininkai. Visų sporto šakų Lietuvos atstovai iškovojo medalius. Jie buvo įteikti Kauno plaukimo klubo “Vandenynas” plaukikei Birutei Statkevičienei, Kauno šuolių į vandenį klubo  “Salto” sportininkei Asta Girdauskienei ir Alytaus vandensvydininkų komandai, kurie varžėsi 35+ amžiaus grupėje. Birutė (55-59 amž. gr.) laimėjo aukso (50 m nugara, 38,18) ir sidabro medalį (100 m nugara, 1,21,39), bei buvo 7 plaukiant 3 km atviro telkinio varžybose. Asta  (50-54 amž.gr.) buvo trečia ir pirma šuoliuose nuo 3 m tramplino ir nuo bokšto.

Kadangi pasaulio veteranų čempionatuose visuomet dalyvauja daugiau kaip 6 tūks. dalyvių iš viso pasaulio, todėl plaukimo varžybos, kuriose dalyvavo apie 5,5 tūkst. plaukikų visuomet vykdomos dvejuose plaukimo baseinuose.  Varžybos tęsiasi visą dieną nuo 8 val. ryto iki vakaro.  Labai gerai, kai šiame čmpionate buvo nurodytos tikslios startų pradžios. Tarkime, buvo nurodoma, kad plaukimas 100 m nugara moterims prasidės 12 val.  Taip ir buvo. Labai tiksliai buvo laikomasi nurodyto grafiko, kas palengvino plaukikų pasirengimą kiekvienam startui. Buvo aišku, kada daryti pramankštą, kada ją baigti, nes tiksliai žinojai savo starto valandą.  O pramankštoms buvo skirti, šalia varžybinių baseinų, esantys pramankštos baseinai. Tiesa jie buvo 25 metrų ilgio, bet tai nebuvo kliūtis siekti aukštų rezultatų.

Švedai plaukikams pasiūlė plaukimo baseinus, kurių vienas buvo uždaras 10 takų ir 50 m ilgio, kitas – atviras 8 (gal kiek pasiaurintų) takų plaukimo baseinus. Vieną dieną atvirame baseine tuos pačius nuotolius ir rungtis plaukė vyrai, kitą dieną programos rungtis tame baseine plaukė moterys. Visur buvo lygybė. Gal kam ir nepatiko kiek didokas atstumas tarp plaukimo baseinų (nuo vieno baseino iki kito reikėjo važiuoti gal kokias 20 min. tramvajumi), bet varžybos vyko gan skalndžiai, nors kai kas ir nevisai buvo patenkinti. Transportas varžybų dalyviams buvo nemokamas.

Daugiausiai plaukikai liko nepatenkinti per šiltu vandeniu atvirame plaukimo baseine ir nepakankamu jo gyliu, negilioje baseino pusėje. Bet kaip liaudyje sakoma “Geram nemaišo, o blogam nepadeda”. Varžybų organizatoriai puikiai išsprendė susisiekimo mieste tarp baseinų bei su atviro plaukimo varybų vieta ir  oro uostu problemas. Pastoviai į oro uostą kursavo specialūs čempionato autobusai, kurie, baigusius varžytis dalyvius vežė link oro uosto, o atvykusius plaukti savo rungtis sportininkus, dalyvauti jose.

Pasibaigus plaukimo varžyboms, visi dalyviai turėjo galimybės treniruotis varžybiniuose plaukimo baseinuose. Nustebino ir tai, kad tuose baseinuose nebuvo tokios dalyvių kamšaties, kokia dažnai būdavo per kitus pasaulio plaukimo čempionatus. Tada beveik visi dalyviai daužydavosi rankomis, ar apsispardydavo ir beveik visi vaikščiodavo su mėlynėmis ant kūnoJ.

Labai pavyko atviro vandens plaukimo varžybos, kuriuose dalyvavo apie 900 dalyvių. Puikus ežeras, puikiai nužymėta trasa, geras teisėjų darbas, puiki maitinimo po nuotolio baigimo, sistema, gražiai sugalvotas apdovanojimas.  Viskas pavyko puikiai. Net ežero vanduo buvo idealus tokiam plaukimui. Jo temperatūra buvo 20,5 C.

Šį nuotolų plaukusi kaunietė Birutė Statkevičienė sakė, kad tokios temperatūros vanduo jai buvo net per šiltas.  Atviro telkinio plaukimo startas visuomet duodamas, tada, kai visi dalyviai išsirikuoja vandenyje.  Tad nori ar nenori, reikia įlipus į vandenį palaukti starto keletą minučių.  Laukiant starto signalo, buvo matyti keletos dalyvių “kalenimas dantimis”, kadangi pirmas pasinėrimas į tokį vandenį visuomet būna nelabai malonus ir yra gan šaltoka. Prieš varžybas kiekvienos skirtingos amžiaus grupės dalyviai gavo tik tai grupei priklausančios spalvos plaukimo kepuraites, tačiau jų dizainas buvo naujoviškas. Jos uždengė visas plaukikų ausis. Tai yra gerai, kai startuoji. Tada ausys ir galva nejaučia vandens temperatūros. Taip yra šilčiau.  Bet įpusėjus plaukimui imi jausti, kad tokios kepurės, dėl intensyvaus plaukimo ima kaitinti gavą. Įveikiant nuotolį jų negalima nusiimti.  Jos pakankamai įkaitina kūna. Darosi sunkiau plaukti.  Atidengi ausis (palenkti kepures  nuo ausų) irgi nelabai sekėsi. Buvo šilta. Bet gal kitiems dalyviams tokios kepurės pritiko.

Mūsų klubo narių pasirodymas pasaulio plaukimo čempionate buvo kuklus, kiek geriau pasirodė Ramunė Ivanauskaitė ir Arlandas Juodeška. Kitas veteranų pasaulio plaukimo čempionatas vyks 2012 m Italijoje, Ričionėje.

Čia rasite visus čempionato rezultatus: failai/2010geteborg(1).pdf